O nas
ationcenter to miejsce rozwoju kompetencji osób zajmujących się projektowaniem, badaniem i zarządzaniem produktami cyfrowymi. Naszym celem jest dostarczanie im wiedzy i narzędzi, które mogą efektywnie wykorzystać w swojej pracy, aby tworzyć lepsze i bardziej użyteczne rozwiązania. Nasi trenerzy to doświadczeni praktycy, którzy dzielą się nie tylko swoim know-how, ale również zarażają pasją do budowania dobrych produktów cyfrowych.
Nasze wartości
Wysoka jakość
Czerpiemy radość z robienia rzeczy dobrze. Zawsze dążymy do tego, żeby nasze szkolenia i produkty dostarczały realnej wartości i wykraczały poza zwykłe standardy rynkowe.
Nacisk na praktykę
Nie mówimy o tym jak wygląda wyidealizowana teoria. Pokazujemy, jak zastosować ją w codziennej pracy. Skupiamy się na rzeczywistych problemach i przekazujemy wiedzę wraz z całą złożonością jaką niesie stosowanie jej w codziennej praktyce.
Partnerska i bezpieczna atmosfera
Poczucie bezpieczeństwa i partnerskiej relacji jest kluczowe dla skutecznego przekazywania wiedzy i tworzenia innowacji. Na naszych szkoleniach dbamy o to, żeby wszyscy uczestnicy czuli się komfortowo, a we współpracy z klientami budujemy relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Stały rozwój
Swoimi szkoleniami chcemy stale podnosić kompetencje organizacji i osób, które z nich korzystają. Jednocześnie, sami trzymamy rękę na pulsie i regularnie dostosowujemy naszą ofertę do najnowszych trendów rynkowych tak, aby była jak najbardziej użyteczna dla naszych klientów.
Kto za tym stoi?
Założyciele ationcenter
Łączy nas pasja do dzielenia się wiedzą z innymi, pragmatyczne nastawienie i zamiłowanie do konkretów. Swoją inicjatywą chcemy wspierać zespoły produktowe w rozwijaniu produktów cyfrowych.
-
Iga Mościchowska
Od kilkunastu lat promuje ideę projektowania zorientowanego na użytkownika. Jest projektantką, badaczką i facylitatorką, a także założycielką studiów podyplomowych UX & Product Design na AGH oraz współautorką bestsellerowego podręcznika Badania jako podstawa projektowania user experience. Przez lata prowadziła studio projektowo-badawcze pracując dla takich klientów jak eBay, Egmont czy KGHM. Jej doświadczenie docenił Google zapraszając ją jako mentorkę do programu Google for Startup Accelerator.
-
Michał Witkowski
Jeden z pionierów analityki produktowej w Polsce, pracujący w tym obszarze od 2014 roku. Łączy umiejętności matematyczne z wiedzą psychologiczną. Zbudował zespoły analityczne w trzech firmach produktowych, zarządzał zespołem analityków produktowych w Zendesku, zaprojektował i wdrażał od podstaw system ankietowego pomiaru zadowolenia użytkowników w Onecie. Wykłada na uczelniach i występuje na konferencjach, gdzie uczy jak korzystać z danych ilościowych żeby tworzyć lepsze produkty cyfrowe.
Nasi trenerzy
-
Marcin Krzanicki
Projektant UX – od kilkunastu lat wdraża zasady projektowania zorientowanego na ludzi w sektorze publicznym, branży lotniczej, fintech oraz narzędzi do pracy z danymi. Wykładowca – przekazuje wiedzę studentkom i studentom kierunków związanych z projektowaniem produktów cyfrowych na krakowskim AGH i warszawskim SWPS, gdzie przy pomocy autorskiego programu wprowadza ich w temat dostępności (nie tylko) cyfrowej. Prelegent i mentor – występował na takich konferencjach jak UX Poland, WaysConf czy hackathon dostępnościowy “Sensorycznie i na serio”.
-
Beata Kupiec
Product Leader i Product Manager z kilkunastoletnim doświadczeniem w firmach takich jak Sabre, Guidewire, Relativity czy Brainly. W oparciu o zwinne metody dostarczania produktu z sukcesem buduje strategie produktowe, zespoły Product Managerów i usprawnia funkcjonowanie organizacji produktowych. Wiedzą dzieli się na studiach podyplomowych UX & Product Design na AGH oraz na międzynarodowych konferencjach (UNCONF, Product Development Days, Product Management Festival). Od 2016 roku organizuje krakowskie ProductTanki – meetup’y dla produktowców.
Pracowaliśmy dla
- 3M
- Allegro
- Avenga
- B / S / H
- Booksy
- Capgemini
- Canal+
- Centralny Ośrodek Informatyki
- Comarch
- Contractbook
- Demant
- Deviniti
- EY
- Future Processing
- GetResponse
- HTD
- ING Bank Śląski
- Canal+
- Future Processing
- Generali
- InsERT
- Interia
- Luxmed
- Miquido
- Ocado Technology
- Onet
- Orange
- Orbico
- Pekao
- Polska Press Grupa
- Pracuj.pl
- PWC
- Raiffeisen Bank International
- Rossmann
- Santander Bank
- Samsung
- Silky Coders
- STS
- Unit 4 Teta
- Urtica
- TVN
- x-kom
- Synergy Codes
- zobacz więcej
Co mówią nasi klienci
Edyta Orzełek Senior Expert – CX w ING Bank ŚląskiWarsztaty były wyjątkowym doświadczeniem. Merytorycznie było oczywiście na najwyższym poziomie. Po rozmowie z uczestnikami przyznać muszę, że prowadzący urzekli nas tym, jak profesjonalnie poprowadzili ten warsztat, jak mieli wszystko dopięte na ostatni guzik, jaką utrzymywali dynamikę, jak zadbali o całą choreografię spotkania. Zarówno w formie, jak i treści najwyższy poziom, co pozwoliło utrzymać naszą grupę w pełnym zaangażowaniu.
Sabina Białek Członkini Zarządu w Fundacji K.I.D.S.Niesamowite doświadczenie udziału w tak profesjonalnym wydaniu warsztatów. Pełne zaangażowanie wszystkich uczestników od samego początku do końca. Wyzwolona niespotykana energia kreatywności i zderzenie wielu doświadczeń do osiągnięcia jednego wspólnego celu. Każda sekunda warsztatów była wykorzystana. Iga ma niesamowite umiejętności facylitacyjne, co przełożyło się na świetną atmosferę oraz nie pozwalało uciekać od brzegu. Było intensywnie, merytorycznie i bardzo konstruktywnie.
Amelia Krysztofiak-Marcol Head of Software Design w B / S / HSztos – to słowo chyba najlepiej oddaje moje emocje po szkoleniu, które przeprowadziła dla naszego zespołu Iga.
Jestem pod wrażeniem charyzmy i doświadczenia prowadzącej, która świetnie potrafiła przekazać odpowiednią, nie za małą, nie za dużą, dawkę wiedzy merytorycznej w ćwiczeniach praktycznych. Ze szkolenia wynieśliśmy mnóstwo inspiracji i motywacji do wdrażania metod UX-owych w naszych projektach. Z pewnością będziemy kontynuować szkolenia z Igą.
Maciej Szwed co-founder MIQUIDOMichał ma ogromną wiedzę w temacie analityki produktowej i świetnie ją przekazuje. Szkolenie miało bardzo dobry balans między teorią a praktyką, zawierało mnóstwo różnorodnych ćwiczeń i użytecznej wiedzy. Wyszliśmy ze szkolenia z gotowym zestawem narzędzi, z którego wiemy jak korzystać. Szkolenie było warte każdej wydanej złotówki i zjedzonych ciastek.
Sebastian Woźniak ComarchKażda firma, która jest na etapie zmiany i wdrażania dizajnu powinna rozważyć warsztaty z Igą. To duża dawka wiedzy merytorycznej podana w bardzo przystępny sposób. Szkolenie dużo da biznesowi, product managerom ale też projektantom, którzy niejednokrotnie potrzebują usystematyzowania wiedzy. Bardzo polecam i badajcie!”
Łukasz Węgrzyński-Ścibiorek SilkyCodersTLDR; Szkolenia z Igą to ogromna wiedza przekazana w przystępny sposób.
Nasz zespół UX/UI chciał podnieść kompetencje projektowania oraz prowadzenia warsztatów. Sprawdziliśmy dostępne na rynku szkolenia, oraz podpytaliśmy znajomych z branży. Rekomendacja była jedna: Iga Mościchowska. To był strzał w dziesiątkę! Szkolenie kompleksowo wyczerpało temat. Na wielki plus część o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach warsztatowych. Do tego świetny kontakt Igi z uczestnikami. Polecamy całym zespołem!
Bartłomiej Leszczyński Growth Director w CANAL+ PolandZespół ationcenter zrealizował dla naszego zespołu cyfrowego szkolenie z analityki produktowej. Było to jedno z najwyżej ocenionych szkoleń zrealizowanych w 2022 roku w naszej organizacji. Wspólnie spędzone dwa dni obfitowały w praktyczne ćwiczenia, dzięki którym lepiej zrozumieliśmy, jak możemy wykorzystywać dane do rozwoju naszego produktu. Przekazane materiały szkoleniowe ułatwiły nam zastosowanie zdobytej wiedzy w codziennych praktykach naszego zespołu.
Małgorzata Skonieczna Grupa Pracuj
Jakub Tarczewski GLOBAL DELIVERY SERVICES w EY
Joanna Motak-Jażdżyńska UX Team Manager w Grupa Onet.pl
Maciej Michałek Kierownik Działu Projektowania w Polska PressIga wsłuchała się w nasze potrzeby i świetnie się przygotowała. Odbiór szkolenia był świetny, motywacja zespołu zauważalnie wzrosła. Najbardziej cieszy mnie to, że już tuż po szkoleniu zauważyłem wzrost pewności siebie naszych projektantów oraz jeszcze sprawniejszą organizację badań. Jestem pewien, że pieniądze wydane na szkolenie były dobrą inwestycją.
Kamil Wójcik Software Quality Engineer w Samsung Polska
Krzysztof Gabruk Santander BankWarsztaty z badań UX, które prowadzi Iga to prawdziwy trening. Po trzech dniach byliśmy wyczerpani, ale bardzo zadowoleni. Takie szkolenie to doskonała okazja do integracji dla zespołów odpowiedzialnych za doświadczenie klienta i UX design. Na co dzień pracujemy osobno i rzadko mamy szansę spędzić czas razem, wspólnie rozwiązując zadania, przekładając teorię na praktykę. Dlatego polecamy to szkolenie!
Iwona Adamska-Stanosek UX & Market Research Specialist, Trans.euWarsztaty z zakresu badań UX przeprowadzone przez Igę polecam każdej firmie zajmującej się tworzeniem produktów cyfrowych.
Szkolenie w formie warsztatowej angażowało w każdym momencie jego trwania i nie pozwalało się nudzić. Świetna forma zdobywania i przyswajania wiedzy w praktyce. Idealne zarówno dla osób z doświadczeniem w branży, jak i dla tych mniej doświadczonych, rozpoczynających swoja przygodę z UXem. Starannie przygotowany warsztat, poparty wiedzą i doświadczeniem, a do tego mnóstwo inspiracji.
Michał Gaik UX/UI Team Leader, x-komZ Igą współpracujemy od dłuższego czasu. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasz zespół brał ostatnio udział w szkoleniu z Badań UX. Dużo wiedzy przekazane przez świetnego praktyka z doskonałym warsztatem trenerskim.
Generalnie mieliśmy problem ze szkoleniami uxowymi. Większość dotychczasowych szkoleń mało wnosiła. W przypadku szkolenia z Igą oceny bardzo pozytywne. Wiedza przekazana w sposób praktyczny i ciekawy. Iga często bazowała na przykładach, co jest dużym plusem tego szkolenia.
Katarzyna Lekka UX designer w InsERT
Marta Wójcik Head of UX w GetResponseIga poprowadziła dla zespołu UX z GetResponse dwa intensywne dni warsztatów o warsztatach. Zakończyliśmy szkolenie z mocnym postanowieniem wykorzystania nowej wiedzy w praktyce. Było to fantastyczne ustrukturyzowanie wiedzy, ale przede wszystkim jej wzbogacenie! Otrzymaliśmy konkretne narzędzia do wykorzystania w pracy. Polecam tego unicorna wśród trenerów!
Publikacje naszych trenerów
Podręcznik Badania jako podstawa projektowania user experience
Pierwsza polska publikacja o roli badań z użytkownikami w tworzeniu produktów interaktywnych. Książka pokazuje nieodłączny związek badań z projektowaniem i biznesem, przedstawiając 13 głównych metod badawczych. Dopełnia je rzadziej spotykanymi wariantami, przykładowymi narzędziami, harmonogramami i dobrymi praktykami.
Raport UX i Product Design 2021
Siódma edycja badania branży User Experience i Product Design w Polsce. Raport powstał w oparciu o badanie ankietowe (CAWI) na próbie 691 osób będących aktywnymi zawodowo specjalistami UX. Omawia tematy związane z demografią, wynagrodzeniami, narzędziami, zadowoleniem i wieloma innymi, dając kompleksoy obraz branży UX w Polsce.
Dlaczego powinniście zrezygnować z metryki Net Promoter Score?
Webinar, zorganizowany przez UX on the way, który rozprawia się z powszechnie stosowaną metryką Net Promoter Score, omawiając wszelkie jej zagrożenia i niedoskonałości.
Poradnik Warsztaty zdalne
Poradnik stworzony przez grupę specjalistek w obszarach User Experience i Service Design. Zawiera wskazówki do przygotowania i prowadzenia warsztatów online, opracowane z myślą o projektantach i facylitatorach warsztatów projektowych.
Tworzymy narzędzia eksperckie
Kanwa do planowania badań
to narzędzie, które pomoże Ci zaplanować badania wraz z zespołem produktowym. Na kanwie wypiszesz pytania badawcze, określisz próbę badawczą, dobierzesz odpowiednie metody badawcze, a także zaplanujesz plan działania.
- Wydrukuj kanwę w formacie A0 lub A1
- Przygotuj mazaki i karteczki samoprzylepne
- Zaproś cały zespół i wspólnie wypiszcie pytania badawcze
- Następne uzupełnijcie resztę planu badawczego
Kanwa projektowania metryk produktowych
to narzędzie, które pomoże Ci opracować metryki analityczne dedykowane do Twojego produktu. Określ dokładnie swoje pytania lub hipotezy, zaproponuj metryki robocze, a następnie zwaliduj je.
- Wydrukuj kanwę w formacie A0 lub A1
- Przygotuj mazaki i karteczki samoprzylepne
- Zaproś cały zespół i omówcie Wasze pytania lub hipotezy
- Zaproponowane metryki robocze przeanalizujcie pod kątem pytań walidacyjnych
Kanwa do planowania warsztatów
to narzędzie, które pomoże Ci zaplanować warsztaty projektowe lub produktowe. W połączeniu z KARTAMI WITFLOW sprawnie dobierzesz techniki warsztatowe do celów i faz warsztatów, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać czas na spotkaniu.
- Wydrukuj kanwę w formacie A0 lub A1
- Przygotuj mazaki, karteczki samoprzylepne i KARTY WITFLOW warsztatowe
- Określ cele, liczbę uczestników i czas trwania warsztatów
- Rozłóż karty lub karteczki z technikami w odpowiednich miejscach kanwy
Kanwa projektowania inkluzywnego
to schemat, który pomoże Ci w projektowaniu z myślą o wszystkich użytkownikach. Zmieniając cechy w swojej personie, będziesz w stanie wygenerować rozwiązania dla osób z różnymi ograniczeniami.
- Wydrukuj kanwę w formacie A0 lub A1
- Przygotuj mazaki, karteczki samoprzylepne oraz opis persony twojego produktu
- Wygeneruj rozwiązania, które będą pomocne dla persony o zmienionych cechach
- Rozwiązania rozmieść na diagramie, aby odkryć szanse nie do przegapienia
Skontaktuj się z nami
Interesuje Cię dedykowane szkolenie zamknięte dla firmy? Zadzwoń lub napisz do nas aby poznać szczegóły oferty.
- [ation] center sp. z o.o.
- contact@ationcenter.com
- Zamknięta 10 / 1.5, 30-554 Kraków, Polska
- +48 608 689 510
- NIP: 6793261832 KRS: 0001022878
- +48 695 417 041